Alkoholizm – jak go rozpoznać?

Czy zdajesz sobie sprawę, że ogólnokrajowe sondaże sugerują, że prawie jeden na trzynastu dorosłych, nadużywa alkoholu lub jest alkoholikiem?  Dla wielu dorosłych umiarkowane spożywanie alkoholu (1-2 drinki dziennie dla mężczyzn i 1 drink dziennie dla kobiet i osób starszych) nie jest szkodliwe, ale nadmiar już tak.

W rzeczywistości umiarkowane spożycie alkoholu wykazało korzystny wpływ na zdrowie serca i może być przyjemnym plusem w życiu towarzyskim.  Ale niezdrowe nadużywanie alkoholu może zagrażać życiu.

Udowodniono, że intensywne picie zwiększa ryzyko określonych nowotworów, zwłaszcza wątroby, przełyku, gardła i krtani.

Ponadto intensywne picie może wywołać marskość wątroby, uszkodzenie mózgu i uszkodzenie układu odpornościowego.  Picie zwiększa ryzyko śmierci w wyniku wypadku samochodowego lub urazu rekreacyjnego/zawodowego i może spowodować poważne trudności ekonomiczne, jeśli zachowanie związane z piciem wpływa na zdolność do utrzymania stałej pracy.

Fakty, na które musisz zwrócić uwagę

Alkoholizm jest poważną, często niedocenianą chorobą narodową.  Studenci UR powinni nauczyć się rozpoznawać oznaki i symptomy alkoholizmu oraz tego, że osoby dotknięte chorobą otrzymują odpowiednie wsparcie i pomoc, zanim będzie za późno.

Nadużywanie alkoholu

Według NIAAA nadużywanie alkoholu jest przedstawiane jako wzorzec picia, który powoduje jedną lub więcej towarzyszących sytuacji w okresie 12 miesięcy:

 • Niewykonanie głównych obowiązków zawodowych, szkolnych lub domowych
 • Picie w miejscach, które są fizycznie niebezpieczne, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub kontrolowania maszyn
 • Powtarzające się problemy prawne związane z alkoholem, takie jak aresztowanie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub fizyczne zranienie kogoś pod wpływem alkoholu
 • Ciągłe picie pomimo ciągłych problemów w związku, które są spowodowane lub pogłębiane przez picie

Kiedy dana osoba nadużywa alkoholu, używa go wyłącznie w celu odurzenia, używa go w taki sposób, że prowadzi to do formuły szkodliwych konsekwencji i/lub doznaje szkody bezpośrednio związanej i wywołanej przez jej używanie.  alkohol.  Kilka przykładów szkód związanych z alkoholem, których na ogół doświadczają ludzie
 
Osoby nadużywające alkoholu to: omdlenie, wymioty, popadnięcie w kłopoty i/lub utrata pamięci.  Tacy ludzie będą mieli BAC wyższy niż 0,06.

Uzależnienie od alkoholu

Kiedy dana osoba staje się fizycznie zależna od substancji, doświadcza pragnień i nieodpartego impulsu do jej wykorzystania.  Jeśli nie użyje substancji, przejdzie przez wycofanie.  Osoby uzależnione od alkoholu mają obsesję na punkcie wykorzystania substancji, a jej spożycie staje się codziennym/tygodniowym priorytetem.

Uczniowie uzależnieni od alkoholu często umawiają się wyłącznie na późne zajęcia, tracą zdolność przewidywania, ile wypiją wieczorem (brak samokontroli), doświadczają wielu zaciemnień, podkradają się do drinków, aby ukryć, ile naprawdę mają  spożywać od bliskich znajomych i bliskich, pić przed wyjściem i nabywać/utrzymywać wysoką tolerancję.

Ponadto wszelkie wysiłki podejmowane w celu ograniczenia picia kończą się niepowodzeniem.  Podczas gdy wielu niesamodzielnych uczniów ma wrażenie, że jego problemy z piciem ustaną wraz z ukończeniem studiów, ci ludzie często się niestety mylą.  Uzależnienie to poważny problem medyczny, który wymaga czasu, staranności i wsparcia, aby pokonać.  Ale pomoc jest dostępna.

Alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która pojawia się, gdy dana osoba jest fizycznie uzależniona/uzależniona od alkoholu.  Często nie alkoholicy nie rozumieją, dlaczego alkoholik nie może przezwyciężyć chęci picia z samokontrola lub poświęcenie.  Niestety nie jest to takie proste.  Alkoholicy łakną alkoholu tak samo, jak ludzie pragną jedzenia lub wody i dosłownie odczuwają obsesję na punkcie picia, aby przetrwać.

Alkoholicy tracą moc ograniczania spożycia alkoholu, a także ograniczania picia do określonych okazji i/lub uroczystości.  Bez alkoholu alkoholicy doświadczają okresu odstawienia, podobnie jak osoby uzależnione od „twardych narkotyków”, takich jak kokaina czy heroina, z objawami takimi jak nudności, pocenie się, drżenie, napięcie i bezsenność.

Z czasem tolerancja się powiększy, powodując, że alkoholik będzie spożywał coraz większą ilość alkoholu w celu uspokojenia swoich fizycznych pragnień i uzyskania „haju”.

Badania pokazują, że ryzyko napadu na alkoholizm występuje zwykle w rodzinach.  Podczas gdy geny z pewnością odgrywają rolę, styl życia jest naprawdę determinantem.  Alkoholizmu można generalnie uniknąć dzięki bezpiecznemu, stałemu nadzorowaniu spożycia alkoholu.

Rozpoznawanie problemu

Rozpoznawanie problemu jest charakterystyczne dla każdego indywidualnego pijącego.  Różne osoby mogą odczuwać negatywne skutki nadużywania/nadużywania alkoholu po spożyciu różnych ilości alkoholu w różnym czasie, a nie ma dwóch osób pijących dokładnie takich samych.

 W pierwszej kolejności osoby zainteresowane powinny zadać sobie towarzyszące pytania.

 • Czy pijesz od kiedy masz kłopoty?  Odprężyć się?
 • Czy pijesz, gdy złościsz się na innych, przyjaciół lub rodzinę?
 • Czy chcesz pić sam, a nie z innymi ludźmi?
 • Czy twoje oceny zaczynają spadać?  Czy zarabiasz złoto w swojej pracy?
 • Czy kiedykolwiek próbowałeś przestać pić lub pić mniej – i nie udało ci się?
 • Czy zacząłeś pić rano, przed szkołą lub pracą?
 • Czy popijasz swoje drinki?
 • Czy kiedykolwiek tracisz wspomnienia, które można przypisać piciu?
 • Czy ukrywasz to, ile pijesz?
 • Czy podczas picia masz kłopoty?
 • Czy upijasz się, kiedy pijesz, nawet jeśli nie masz takiego zamiaru?


Jeśli odkryjesz, że odpowiedziałeś twierdząco na jedno lub więcej z powyższych pytań, być może masz lub rozwijasz problem związany z alkoholem.

One thought on “Alkoholizm – jak go rozpoznać?

Dodaj komentarz