Co robić, gdy zbliża się huragan?

Huragany, trąby powietrzne czy tornada sieją spustoszenie, nie zważając na ofiary. Często znamy je tylko z amerykańskich filmów, ale u nas też mogą wystąpić. Najczęściej pojawiają się późnym latem w regionach położonych blisko wody, kiedy różnica temperatur między powietrzem a morzem jest największa.  Najbardziej śmiercionośny huragan w historii uderzył w deltę Gangesu w Bangladeszu, zabijając od 300 000 do miliona ludzi.

O śmiercionośnych huraganach

Dorzecze północnych Indii od początku XX wieku było ofiarą najbardziej śmiercionośnych huraganów. Niedawny huragan Katrina w Stanach Zjednoczonych spowodował szkody majątkowe o wartości ponad 80 miliardów dolarów. Samorządy podejmują najczęściej działania prewencyjne w celu ograniczenia utraty życia i mienia.  Większość miast i miasteczek w USA tworzy plany awaryjne, używając syren do ostrzegania mieszkańców o nadchodzącym niebezpieczeństwie.  Istnieją systemy transmisji alarmowych, aby informować ludzi.  A wiele społeczności przechowuje żywność, wodę i lekarstwa na wypadek awarii zasilania lub sieci wodociągowej.

Według ciekawostek, które znajdują się na portalu pod adresem https://nieuwierzysz.pl/, większość ludzi mieszkających na wybrzeżach lub w ich pobliżu doświadczy huraganu przynajmniej raz w życiu.  Dla niektórych jest to częste zjawisko i są w moment gotowi do zabicia okien i drzwi deskami oraz ewakuacji, niemal z przyzwyczajenia.  Ale wielu z nas musi wiedzieć, co robić w przypadku huraganu, bo nawet o tym nie myśleliśmy i w razie czego nie bylibyśmy gotowi.

Czego mogę się spodziewać, jeśli w pobliżu mojego obszaru pojawi się huragan?

  • Na szczęście huragany są łatwiejsze do wykrycia i przygotowania się na nie niż inne klęski żywiołowe.  Wraz z pojawieniem się nowoczesnych satelitów naukowcy są w stanie obserwować powstawanie i ruch chmur oraz wiarygodnie przewidywać kierunek i czas burzy.
  • Gdy huragan zbliża się do wyjścia na ląd i jest wykrywany na radarach, meteorolodzy poinformują opinię publiczną, że nadchodzi.  Na tym wczesnym etapie wiele rzeczy może się zmienić. Burza może dość szybko zmieniać intensywność i kierunek, więc lokalna służba pogodowa może śledzić i informować społeczność o postępie burzy.  W tym okresie samorządy i służby ratunkowe zaczynają uruchamiać plany i procedury awaryjne.
  • Kiedy wiadomo, że zbliża się burza, właściciele domów powinni zacząć zabijać okna i drzwi deskami oraz zabezpieczać meble ogrodowe i sprzęt ogrodowy.  Gdy zbliża się burza, ty i twoja rodzina powinniście ewakuować ten obszar.  Nie ma sensu podejmować niepotrzebnego ryzyka.
  • Jeśli nie możesz opuścić burzy, powinieneś zaopatrzyć się w zapasy awaryjne, takie jak dużo świeżej wody, konserwy, świece i baterie, radio na baterie i paliwo do generatora.  Niedobory wody mogą zagrażać życiu po uderzeniu huraganu, dlatego dobrym pomysłem jest napełnienie każdego pojemnika, w tym wanny, bezpieczną wodą pitną.
  • Najważniejszym przedmiotem, którego będziesz potrzebować podczas i po wielkim huraganie, jest zestaw medyczny zawierający bandaże, taśmę medyczną, antybiotyki i nożyczki.  Może to uratować Ci życie, zapobiegając poważnym infekcjom, jeśli Ty lub Twoja rodzina odniesiecie obrażenia.
  • Na długo przed powstaniem burzy ty i twoja rodzina powinniście opracować plan awaryjny.  Zdecyduj, gdzie się spotkać, jeśli ludzi nie ma w domu.  Przechowuj niezbędne materiały, które można wykorzystać lub łatwo przenieść do samochodu.  Zdecyduj z wyprzedzeniem, gdzie się schronisz. Zaoferuj pomoc członkom rodziny, którzy nie są w stanie zadbać o siebie.  Ustal jasne role i obowiązki związane z zamykaniem domu i zabezpieczaniem przedmiotów na zewnątrz.  Im lepiej przygotowana jest Twoja rodzina, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie przytłoczony przez huragan, i tym bardziej prawdopodobne jest, że wszyscy przeżyjecie z minimalnymi obrażeniami lub szkodami materialnymi.