Maja Włoszczowska – historia sukcesu 

Maja Włoszczowska to postać dobrze znana nie tylko miłośnikom kolarstwa ale również osobom, które interesują się szeroko pojętym sportem. Dwukrotna mistrzyni olimpijska ma na swoim koncie wiele trofeów. Choć już zakończyła karierę kolarską, to nadal jest związana ze sportem jako członkini komisji zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Czemu zawdzięcza swój sukces sławna Polska kolarka i jaka jest historia Mai Włoszczowskiej? Podpowiadamy.

Początek kariery Mai Włoszczowskiej

Maja Włoszczowska urodziła się 9 listopada 1983 roku, a pasją do sportu zaraziła ją jej mama, która uwielbiała aktywność fizyczną. Dlatego cała rodzina tej znakomitej kolarki zawsze uprawiała rozmaite sporty. Zazwyczaj zimą stawiali na narty, a latem na rowery. Bliscy Mai traktowali sport jednak jako hobby i nikt z nich nie miał w planach wyczynowej kariery. Maja Włoszczowska swój talent odkryła podczas amatorskich Mistrzostw Polski Family Cup, które odbywały się nieopodal jej domu rodzinnego w Karpaczu. Najpierw wygrała tam eliminacje regionalne, później ogólnopolskie finały, a na samym końcu kiedy stała już na podium, trener Śnieżki Karpacz podchodząc do niej, wręczył jej koszulkę kolarską i zaprosił kolejnego dnia na trening.

Ze względu na to, że Maja Włoszczowska była wzorową uczennicą, bardzo dobrze się uczyła i obawiała się, że codzienny treningi może być jej trudno łączyć ze szkołą, dlatego na początku nie była zdecydowana co do uczestnictwa w takich zajęciach. Jednak ze względu na to, że znajomi, a także rodzina namawiali ją do tego, by poszła na trening, zdecydowała się w nim uczestniczyć i to właśnie tam zaczęła się jej miłość do kolarstwa górskiego. Więcej historii sukcesów znanych polskich i zagranicznych sportowców możemy znaleźć na przykład na blogu ETOTO.

Kariera Mai Włoszczowskiej

W 2004 roku Polka wywalczyła swój pierwszy medal mistrzowskiej imprezy, stojąc wówczas na drugim stopniu podium Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim. Ta utytułowana sportsmenka ma na swoim koncie wiele różnych zwycięstw. Ma między innymi 8 medali Mistrzostw Świata w tym jeden złoty, który wywalczyła w 2010 roku. Dodatkowo w Lugano w 2003 roku Maja Włoszczowska została mistrzynią świata w maratonie. Na Mistrzostwach Świata Europy wywalczyła sześć medali, w tym jeden złoty. Ma na swoim koncie także srebro w Mistrzostwach Europy w maratonie, a także brązowy medal Igrzysk Europejskich z 2015 roku. Wśród największych osiągnięć Mai Włoszczowskiej wymienia się jednak dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich, które otrzymała w Pekinie, a także Rio de Janeiro.

Maja Włoszczowska zakończyła swoją karierę w 2021 roku, lecz wciąż jest jedną z najbardziej znanych sportsmenek na Dolnym Śląsku. W 2008 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia sportowe, w 2010 roku otrzymała Kawalerski Order Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe, a w 2016 roku dostała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe.