4 proste sposoby na refluks

Nie musisz zmieniać absolutnie całego swojego życia, aby poradzić sobie z objawami refluksu. Po prostu zacznij o siebie dbać. Spójrz obiektywnie na to, jak w tym momencie wygląda twój styl życia i tak go pozmieniaj, aby zatroszczyć się o swój organizm i przestać mu szkodzić, co często robi się zupełnie mimowolnie i bez takiej pełnej świadomości. Najlepsze sposoby na refluks są wbrew pozorom niezwykle proste. Nawiązują one ogólnie do zdrowego trybu życia. Bo gdy zdrowo żyjesz, przestajesz mieć jakiekolwiek problemy z własnym zdrowiem.

Przede wszystkim wyluzuj!

Refluks bardzo często bierze się… po prostu z nerwów. Zestresowany układ pokarmowy nie będzie nigdy dobrze pracować, więc nic dziwnego w tym, że cofa ci się niemalże każdy zjedzony kęs, jeśli na co dzień często się denerwujesz, bo np. zyskałeś awans, przez który wymagają od ciebie coraz więcej i więcej. Zadbaj o swój wewnętrzny spokój. Nawet ten, kto rzeczywiście ma dość mocno stresujący tryb życia, jest w stanie zapewnić sobie względną równowagę psychiczną. Znajdź swój własny sposób na stres. To może być codzienna medytacja, regularny cięższy wysiłek fizyczny albo zwykłe wieczorne spacery. Ważne jest to, by te techniki praktykować nawet wtedy, gdy już będzie ci lepiej. Refluks lubi niestety powracać, a do jego nawrotu nie wolno ci dopuścić.

Zadbaj o swój sen

Kwestia ważności snu bardzo ładnie łączy się z istotą zadbania o układ nerwowy, więc warto o niej powiedzieć zaraz po akapicie związanym ze stresem. Te proste sposoby na refluks zwykle uwzględniają przyjmowanie właściwej pozycji do snu. Spójrz więc na to, w jakiej pozycji zasypiasz. Jeżeli zwykle jest to pozycja na brzuchu, sam prosisz się o problemy z układem pokarmowym i różnymi innymi schorzeniami. Często mówi się o tym, że najzdrowiej jest spać na plecach, ale akurat dla układu pokarmowego jeszcze lepszą pozycją będzie ta boczna. Pamiętaj tylko, by zawsze kłaść się na lewym (nie na prawym) boku. No i koniecznie zadbaj o jakość powierzchni do spania. Materac nie powinien być zbyt twardy.

Zmień swoją dietę

Ten podpunkt raczej powinien być dla ciebie dość oczywisty, zwłaszcza jeśli zdarzyło ci się już ze swoją przypadłością odwiedzać różne gabinety medyczne i prosić lekarzy o pomoc. Gdy opisywali oni sposoby na refluks, na pewno wielokrotnie wspominali ci o istocie dobrego zdrowego odżywiania. Najgorsze, co możesz teraz zrobić, to zapychać się przetworzonymi pokarmami, które niestety zawsze będą pogłębiać refluks. Staraj się więc jeść tak po prostu zdrowo. Podziel codzienną dietą na pięć mniejszych posiłków i spożywaj je w równych odstępach czasu, na spokojnie się nimi delektując. Uważaj w szczególności na ten ostatni posiłek, który nie powinien być zbyt obciążający. Zjadaj go przynajmniej dwie godziny przed snem. Unikaj w nim mleka, które jest niestety ciężkostrawne, zwłaszcza w godzinach wieczornych i zwłaszcza wtedy, gdy masz uczulenie na laktozę albo nie do końca ją tolerujesz.

Zapewnij sobie porcję ruchu

Zdrowy tryb życia to nie tylko zdrowia dieta bez przetworzonych pokarmów, ale także i regularna aktywność fizyczna. Jest ona super ważna, jednakże w przypadku chorowania na refluks nie wolno z nią przesadzić. Nadmierny wysiłek może wręcz pogłębić i zaostrzyć twój problem, zwłaszcza jeśli będzie regularnie praktykowany. Unikaj zatem bardzo forsownych treningów. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla ciebie wszelkiego rodzaju skłony, ale też i klasyczne ćwiczenia na mięśnie brzucha, takie jak podstawowe brzuszki. Zamiast tego pływaj, spaceruj i wybieraj po prostu te delikatne formy aktywności. Nigdy nie ćwicz tuż po posiłku.

Nie bój się leków

Leki na refluks czasami stają się jednak niezbędne. Jeżeli więc twoje schorzenie nie pozwala ci normalnie funkcjonować, nie bój się pójść do lekarza po odpowiedni środek na tą przypadłość. To, że zaczniesz go przyjmować, nie oznacza jeszcze, że będziesz musiał to robić do końca życia. Najczęściej właśnie takie leki na refluks są przyjmowane wyłącznie okresowo. Gdy objawy mijają, można je odstawić, o ile zmodyfikuje się swój styl życia.