W jaki sposób można dbać o swój mózg?

Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, iż mózg jest odpowiedzialny za wiele bardzo ważnych procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Jest on jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym narządem w naszym ciele. Często jednak zdarza nam się o nim zapominać i okazuje się nawet, że w ogóle o niego nie dbamy, a zdecydowanie powinniśmy. Wiemy przecież doskonale, iż sprzęt nieużywany, staje się bezużyteczny, dlatego warto dbać o swój mózg i wspierać jego pracę, by posłużył nam jak najdłużej.

Jak można dbać o mózg?

Przede wszystkim najlepszym, co możemy sprezentować naszemu mózgowi to brak stresu. To zdecydowanie ulepszyłoby jego pracę, jednakże nie możemy mu tego niestety zapewnić. Każdy z nas stresuje się mniej lub bardziej, więc całkowite ograniczenie stresu jest wręcz niewykonalne. Możemy jednak ten stres choć trochę ograniczyć, na przykład poprzez częstszy relaks i regularny odpoczynek. W tym celu warto też nauczyć się mniej przeżywać swoje emocje i choć trochę ograniczyć nerwy. Bardzo dobrze na pracę mózgu wpływa zdrowy styl życia.

Nie oznacza to jednak, że nagle mamy zacząć uprawiać sport i jeść same bardzo zdrowe jedzenie. Żeby zachować zdrowy styl życia, wystarczy tylko ograniczyć to, co na nas źle wpływa, na przykład złe jedzenie czy złe nawyki, jednak wcale nie musimy z nich całkowicie rezygnować, a jedynie lekko ograniczyć. Od czasu do czasu można wykonywać także ćwiczenia umysłowe, na przykład pograć w szachy, rozwiązać krzyżówkę, czy też po prostu… pisać coś na papierze.

Jak usprawnić koncentrację?

Koncentracja to coś, co z powodzeniem możemy ćwiczyć. Tak samo, jak ćwiczymy, by nasza sylwetka wyglądała lepiej, możemy także sprawić, by nasza koncentracja była lepsza. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie ćwiczenia, na przykład grać w gry planszowe i gry logiczne. Dzięki nim nie tylko poprawimy swoją koncentrację, ale także zapewnimy sobie rozrywkę, która również ma bardzo dobroczynny wpływ na pracę naszego mózgu.

Jak lepiej zapamiętywać?

Pamięć to temat rzeka. Można byłoby o niej mówić i mówić. Najważniejsze jednak, o czym warto pamiętać to to, iż pamięć również, podobnie jak koncentrację, można ćwiczyć, a nawet należy ją ćwiczyć, gdyż pogarsza się ona wraz z naszym wiekiem. Żeby lepiej pamiętać, warto wszystko zapisywać sobie na kartkach papieru, na przykład listę rzeczy do zrobienia w danym dniu czy listę zakupów. Bardzo istotnym czynnikiem na pracę mózgu, a także na samą pamięć jest sen. Żeby nasz organizm pracował odpowiednio, musimy się dobrze wysypiać.

Co znaczy jednak to dobre wysypianie się? Można przeczytać w różnych źródłach, iż optymalna ilość czasu, którą dorosły człowiek powinien podczas doby poświęcać na sen to 8 godzin, chociaż z kolei inne źródła podają inny czas. Najlepiej jest więc słuchać swojego własnego organizmu, gdyż to on doskonale wie, ile powinniśmy poświęcać czasu na wysypianie się, stąd też śpijmy tyle, ile potrzebujemy.