Przeróżne metody walki z bezsennością

Bezsenność jest ciężką dolegliwością zwłaszcza wtedy, gdy trwa długo. Miesięczna bezsenność może doprowadzić do ciężkich dolegliwości psychicznych, a także fizycznych. Najczęstszą przyczyną bezsenności są zaburzenia psychiczne, lecz nie tylko one zabierają nam nocny zdrowy sen. Przyczyną braku snu mogą być także choroby fizyczne i związany z nimi ból, jak również bezdech nocny, stres i nadmiar myśli kołaczących się po głowie. Niewłaściwy styl życia i odżywiania również może wywołać bezsenność.

Stres i depresja a bezsenność

Stres jest nieodłącznym zjawiskiem w naszym życiu. Związany jest z rodzajem naszej pracy i z nieustannymi dążeniami do czegoś. Nie potrafimy zapanować nad stresem i dlatego emocje związane z naszym życiem odbijają się na jakości naszego snu. Sprawiają, że nie możemy zasnąć, jak również budzimy się w nocy, albo obudzeni nad ranem powtórnie nie zasypiamy.
Brak zdrowego snu przekłada się na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne w ciągu dnia. Gdy nie jesteśmy wyspani, to nie funkcjonujemy tak wydajnie jak wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci. Mamy wolniejszy refleks, co jest zwłaszcza niebezpieczne za kierownicą lub w pracy przy maszynach, czy na wysokości.
Przyczyną niemożności zaśnięcia wieczorem i budzenia się w nocy mogą być dolegliwości psychiczne. Natomiast przyczyną wczesnego przebudzania, co zdarza się około 3 rano i niemożności powtórnego zaśnięcia jest depresja. To ona sprawia, że człowiek budzi się po północy i nie śpi już do rana. I nie pomogą tu różne metody walki o sen, a pomoże tylko wyleczenie depresji i wtedy dopiero wróci zdrowy sen.

Złe nawyki i niewłaściwy styl życia a sen

Nasze złe nawyki i przyzwyczajenia przyczyniają się do tego, że trudno nam wieczorem zasnąć i w nocy zdrowo spać.
– Higienę naszego snu naruszają takie nawyki, jak niekomfortowe warunki do snu, niewywietrzone pomieszczenie, pomieszczenie zbyt zimne lub zbyt nagrzane, twarde lub zużyte łóżko, albo nieświeża pościel, czy hałas dobiegający do sypialni, jak również zbyt intensywne światło.
– Szkodliwe nawyki żywieniowe, to duża przeszkoda w zasypianiu, bo zbytnie objadanie się przed snem i konsumpcja ciężkostrawnych pokarmów zakłóca zdrowy sen. Następną rzeczą, która nie pozwala na zdrowy sen jest stosowanie środków pobudzających przed snem, jak mocnej kawy, mocnej herbaty, alkoholu, nikotyny.
– Bezsenność może sprowadzić też wyczerpanie fizyczne, zmęczenie. Albo wprost przeciwnie, bo brak wysiłku fizycznego i siedzący tryb życia. Niewskazane jest też podejmowanie zbyt wielkiej aktywności fizycznej bezpośrednio przed snem, ani też pobudzanie się i emocjonowanie na przykład filmem będącym horrorem.
– Źle wpływa też na sen samo oczekiwanie na sen, bo budzi lęk, czy on nadejdzie i kiedy nadejdzie.
– Ponadto, aby móc szybko zasnąć warto kłaść się spać o regularnych godzinach i nie poddawać się drzemce podczas dnia.

Bezsenność przewlekła

O bezsenności przewlekłej można mówić wtedy, gdy trwa ona ponad miesiąc. Najczęściej związana jest ona z zaburzeniami depresyjnymi, z nerwicą lękową, z przewlekłymi chorobami somatycznymi, z rozwojem choroby niedokrwiennej serca, z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami hormonalnymi, z niepełnosprawnością, z uzależnieniem od używek.
Przewlekła bezsenność jest niebezpieczna dla organizmu, bo zakłóca pracę umysłu i wyczerpuje cały organizm. Dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyn braku snu lub przyczyn niesatysfakcjonującego snu i podjęcie właściwego leczenia. Niesatysfakcjonujący sen jest wtedy, gdy budzimy się w nocy i nie śpimy spokojnie, a rano budzimy się zmęczeni bardziej niż byliśmy wieczorem.